Grant Awardees

2018-19 Grant Awardees

Teaching Skills Study Awards (TSSA)

Fall 2018

Monideepa Becerra, Health Science and Human Ecology
Alexandra Cavallaro, English
Donna Gotch, Communication Studies
Janine Kremling, Criminal Justice
Amy Leh, Educational Leadership and Technologies
Masako Nunn, World Languages and Literatures
Jing Zhang, Management

Winter 2019

Phoebe Kim, Nursing
Miranda McIntyre, Psychology
Paulchris Okpala, Health Science and Human Ecology
Karen Jeong Robinson, Sociology

2018-19 Last Call
Lasisi Ajayi, Teacher Education and Foundation
Chris Gentry, Kinesiology
Jennifer Schulz, Theatre Arts
Hosung So, Kinesiology

Spring 2019

Eun-Ok Baek, Educational Leadership and Technology
Lynne Diaz-Rico, Teacher Education and Foundation
Brandon Jones, Philosophy
Younglee Kim, Nursing
Elizabeth Martin, World Languages and Literatures
Kathy Nadeau, Anthropology
Angela Penaredondo, English

Special Travel Grants

Regional “Reacting to the Past” Conference

Jacqueline Romano, Teacher Education and Foundation 
Becky Talyn, Natural Sciences

Innovative Course Development Grant

Summer 2019

Jennifer Alford, Geography and Environmental Studies
Francesca Astiazaran, English
Eun-Ok Baek, Educational Leadership and Technology
Monideepa Becerra, Health Science and Human Ecology
Michael Chen, Educational Leadership and Technology
Parastou Feizzaringhalam, English
Shuryo Fujita, Criminal Justice
Jordan Fullam, Teacher Education and Foundation
Christopher Hill, Kinesiology
Angela Horner, Biological Sciences
Sunny Hyon, English
Min-Lin Lo, Mathematics
Elizabeth Martin, World Languages and Literatures
Kathleen Nadeau, Anthropology
Tomasz Owerkowicz, Biological Sciences
Susie Pryor, Management
Luz Elena Ramirez, English
Karen Robinson, Sociology
James Simon, Social Work
Kimberlyn Williams, Biological Sciences
Jing Zhang, Management

Spring 2019

Dionisio Amodeo, Psychology

Monideepa Becerra, Health Science and Human Ecology 

Liliana Gallegos, Communication Studies
Guy Hepp, Anthropology
Crystal Huang, Management

Faculty Learning Communities and Institues 

2019 ACUE Course in Effective Teaching Practices

Donna Gotch (Facilitator), Communication Studies
Stephen Abbott, Management
Elisabeth Anderson, Biology
Christina Aurell Wistrom, Biological Sciences
Alex Avila, English
Thomas Berry, Theatre Arts/Communication Studies
Angelina Burkhart, Communication Studies
Angel Castro, Kinesiology
Beatrice Cook, Social and Behavioral Sciences
Carol Damgen, Theatre Arts/Communication Studies
Alexander Dorado, Kinesiology
Janelle Espling, Special Education Rehabilitation and Counseling
Shaoyi He, Information and Decision Sciences
Jennifer Keys, English
Susan Lujan, Biology
Laura Luna, Psychology
Sailesh Maharjan, Psychology
Beverly McCarthy, Special Education, Rehabilitation, and Counseling

Diversity, Equity and Inclusion in the Classroom

Caruthers Collins, Lori (Facilitator), Diversity & Inclusion Resources
Collins, Kimberly (Facilitator), Public Administration
Evans-Carthen, Twillea (Facilitator), Ombuds Services
Grant, Jo Anna (Facilitator), Teaching Resource Center
Harrington, Andre (Facilitator), Theatre Arts
Hood, Carol (Facilitator), Physics
Tan, Jeff (Facilitator), CAPS
Anderson, Annika, Sociology
Becerra, Benjamin, Info & Decision Sciences
Becerra, Monideepa, Health Science and Human Ecology
Bratcher, Nicholas, Music
Fudge, Marc, Public Administration
Huhn, Arianna, Anthropology
Joseph, Rigaud, Social Work
Kordrostami, Melika, Marketing
Lewis, Lucy, Music
Mango, Oraib, World Languages and Literatures
Muhtaseb, Ahlam, Communication Studies
Nerren, Jess Block, Communication Studies
Pham, Stacie, Counseling and Psychological Services
Shon, Herb, Social Work
Watson, Nick, Social Work

Problem-Based Learning Institute

Heisterkamp, Brian (Facilitator), Communication Studies
Dwyer, William, Teacher Education and Foundation
Houlihan, Frank, Art
Hwang, Young Suk, Teacher Education and Foundation
Hyon, Sunny, English
Jany, Carmen, World Languages and Literatures
Johnson, Ann, Management
Leh, Amy, Educational Leadership and Technology
Okpala, Paulchris, Health Science and Human Ecology
Quinn, Laura, English
Robinson, Karen, Sociology
Schulz, Arianne, Anthropology
So, Hosung, Kinesiology
Sweeney, Paul, Social and Behavioral Sciences
Tweedy, Debra, Nursing
Villegas, Paloma, Sociology
Coffeen, John, Communication Studies
Joseph, Rigaud, Social Work
Mango, Oraib, World Languages and Literatures
Escalante, Guillermo, Kinesiology
Hamouda, Information and Decision Sciences

Valerie Morgan, World Languages and Literatures
Brant Morphew, Kinesiology
Brenda Ortiz, Communication Studies
Sarah Patzold, Communication Studies
Krystal Rawls, Management
Sabrina Roberts, Communication Studies
Suzanne Scholz, Marketing
Arianne Schulz, Anthropology
Ernest Silvers, Management
Kelly Straight Dortch, Liberal Studies
Becky Sumbera, Educational Leadership and Technology
Paul Sweeney, Social and Behavioral Sciences
Frank Tuthill, Psychology
Debra Tweedy, Nursing
Ashley Vizenor, Chemistry/Biochemistry
Christine Weinkauff, Psychology
Danuta G. Wojnar, Nursing

 

Newer Faculty Learning Community

Cousins, Kim (Facilitator), Chemistry
Grant, Jo Anna (Facilitator), Communication Studies
Hood, Carol (Facilitator), Physics
Addante, Richard, Psychology
Alford, Jennifer, Geography
Blue, Dawn, Nursing
Bratcher, Nicholas, Music
Chen, Zhaojing, Kinesiology
Hepp, Guy, Anthropology
Joseph, Rigaud, Social Work
Kordrostami, Melika, Marketing
Nerren, Jessica, Communication Studies
Simon, James, Social Work
Sumbera, Becky, Education Leadership & Technology
Taylor, Julie, Communication Studies
Zhang, Jing, Management

 

Community of Practice Facilitators 

Grant, Jo Anna (Facilitator), Teaching Resource Center
Heisterkamp, Brian (Facilitator), Communication Studies
Dortch, Kelly, Liberal Studies
Gotch, Donna, Communication Studies
Keating, Ryan, History
Kordrostami, Melika, Marketing
Warden, Davina, English

2017-18 Grant Awardees

Teaching Skills Study Awards (TSSA)

Fall 2017

Nicholas Bratcher, Music,  TSSA grant review

Edna Martinez, Doctoral Studies, TSSA grant review

Hyun-Kyoung Oh, Kinesiology, TSSA grant review

Winter 2018

Meredith Conroy, Political Science
Stacey Fraser, Music
Jemma Kim, Special Education, Rehabilitation & Counseling
Yeon (Pheobe) Kim,  Nursing
Amy Leh, Educational Leadership & Technology, TSSA grant review 2018

Min-Lin Lo, Mathematics, TSSA grant review

Paulchris Okpala, Health Science & Human Ecology, TSSA grant review 2018

 

Spring 2018

Ece Algan, Communication Studies
Kelly Campbell, Psychology
Cory Johnson, Mathematics
Kurt Kowalski, Teacher Education & Foundations
Renwu Zhang, Chemistry & Biochemistry

Innovative Course Development Grants

Summer 2017

Monideepa Becerra, Health Science & Human Ecology
Annie Buckley, Art
Min-Lin, Lo, Mathematics
Cherstin Lyon, History
Nerea Marteache, Criminal Justice
Elizabeth Martin, World Languages and Literatures
Jeremy Murray, History
Haiyan Qiao, Computer Science & Engineering
Yvette Saavedra, History
Qingquan Sun, Computer Science & Engineering

2016-17 Grant Awardees

Innovative Course Development Grants

Summer 2016

Susan Addington, Mathematics
Jennifer Andersen, English
Maria Garcia-Puente, World Languages & Literature
Min-Lin Lo, Mathematics
Oraib Mango, World Languages & Literature
Jeremy Murray, History, Murray Poster Image
Jenevieve Roper, Kinesiology

 

2017 Faculty/Professional Learning Communities and Institutes

Diversity, Equity and Inclusion

Jonathan Anderson, Public Administration
Francesca Astiazaran, Social Work/English
Bibiana Diaz, World Languages & Literatures,  Diaz Poster Image
Kathy Ervin, Theatre Arts
Guillermo Escalante, Kinesiology
Kareen Gervasi, World Languages & Literatures
Ann Johnson, Management
Rajrani Kalra, Geography & Environmental Studies
Amy Leh, Educational Leadership & Technology, Leh Poster Image
Laura Quinn, English
Alexandru Roman, Public Administration,
Karen Rowan, English
Victoria Seitz, Marketing, Seitz Poster Image
Nena Tórrez, Teacher Education & Foundations 
Eric Vogelsang, Sociology
 

Facilitation

Mariam Betlemidze, Communication Studies
Kimberly Collins, Public Administration
Kurt Collins, Art
Nicole Dabbs, Kinesiology
Lesley Boyd-Davidson, Health Advising Center
Kirsty Fleming, Natural Sciences
Brian Heisterkamp, Communication Studies
Ann Johnson, Management
Amy Leh, Educational Leadership & Technology
Jessica Luck, English
Jeffrey Meyer, Mathematics
Terri Nelson, World Languages & Literatures
Barbara Quarton, Library
Beth Steffel, Art
Scott Vance, Music
Qiana Wallace, Undergraduate Studies
 

2017 New Faculty 

Dawn Blue, Nursing
Alexandra Cavallaro, English
Nicole Henley, Health Science & Human Ecology
Angela Horner, Biology
Andrew Hughes, Educational Leadership & Technology
Kate Liszka, History
Jeffrey Meyer, Mathematics
Alexis Norris, Criminal Justice
Paulchris Okpala, Health Science & Human Ecology
Angie Otiniano Verissimo, Health Science & Human Ecology
Jason Perez, English
David Rhoads, Biology
Jenevieve Roper, Kinesiology
Lynn Scow, Mathematics
 

CNS Online/Hybrid Institute

Dawn Blue, Nursing
Dorothy Chen, Health Science & Human Ecology
Claudia Davis, Nursing
Teresa Dodd-Butera, Nursing
Cindy Fike, Nursing
Evangeline Gagalang, Nursing
Chris Gentry, Kinesiology
Nicole Henley, Health Science & Human Ecology
Min-Lin Lo, Mathematics
Paulchris Okpala, Health Science & Human Ecology
Angie Otiniano Verissimo, Health Science & Human Ecology
 

Tech Fellows

Kurt Collins, Art
Oraib Mango, World Languages & Literatures
Angie Otiniano Verissimo, Health Science & Human Ecology
Suzanne Roszak, Humanities & English
Beth Steffel, Art
 

Teaching Skills Study Awards

Fall 2016

Sara Callori, Physics, Callori: Final Report TSSA Fall 2016
Cherstin Lyon, History, Lyon: Final Report TSSA Fall 2016
Ahlam Muhtaseb, Communication Studies
Terri Nelson, World Languages & Literatures
 

Winter 2017

Rajrani Kalra, Geography
Amy Leh, Educational Leadership & Technology, TSSA grant review 2017

Oraib Mango, World Languages & Literatures, Mango: Final Report TSSA Winter 2017
Paulchris Okpala, Health Science & Human Ecology, TSSA grant review 2017

Stacie Robertson, Educational Rehabilitation & Counseling, Robertson: Final Report TSSA Winter 2017
Karen Rowan, English, Rowan: Final Report TSSA Winter 2017
Julie Taylor, Communication Studies, TSSA grant review

 

 

Spring 2017

Kelly Campbell, Psychology, Campbell: Final Report TSSA Spring 2017
Elizabeth Martin, World Languages & Literatures, Martin: Final Report 
Shawn Patrick, Special Education, Rehabilitation & Counseling
 

2015-16 Grant Awardees

Campus Inquiry Groups

What Can We Do to Promote Student Entrepreneurship?
Monica Estrella, IECE
Brandy Hadley, Accounting
Yongseok Jang, Management 
Joon Son, Information and Decision Sciences
Chanho Song, Marketing
Michael Stull, Management 
 

Badging for Faculty Professional Development and Students Outcome Assessment
Kimberly Collins, Public Administration 
Davida Fischman, Mathematics 
Kathryn Howard, Teacher Education and Foundations 
Ryan Keating, History 
David Marshall, English 
Terri Nelson, World Languages and Literatures
 

Futhering Interdisciplinary Education in the Physical Sciences through the Creation of a Seminar Series
Sara Callori, Physics
Joan Fryxell, Geological Science
Sally McGill, Geological Science
Jeremy Mallari, Chemistry & Biochemistry
Laura Woodney, Physics
Renwu Zhang, Chemistry & Biochemistry
 

Innovative Course Development Grants

Summer 2015

Monideepa Becerra, Health Science & Human Ecology
Davida Fischman, Mathematics
M. Antonieta Gallegos-Ruiz, World Languages & Literatures
Jo Anna Grant, Communications Studies
Ryan Keating, History
Min-Lin, Lo, Mathematics
Angie Otiniano Verissimo, Health Science & Human Ecology
Haiyan Qiao, Computer Science & Engineering
Laura Wallace, Mathematics
 

Spring 2016

Maria Garcia Puente, World Languages & Literatures
 

Summer 2015 Course (Re)Design Institutes 

Fearless Users

Kurt Collins, Art
Lynne Diaz-Rico, Teacher Education & Foundations
Laura Eddings, English
Kathryn Howard, Teacher Education & Foundation
Bri Lafond, English
Oraib Mango, World Languages & Literatures
Brad Owen, Communication Studies
Mihaela Popescu, Communication Studies
Christi Rucker, English
 

Learning Technologies

Helena Addae, Management
Susan Addington, Mathematics
Jeremy Aikin, Mathematics
Stuart Green, Music
Cory Johnson, Mathematics
Todd Johnson, Music
Rajrani Kalra, Geography & Environmental Studies
Min-Lin Lo, Mathematics
Ahlam Muhtaseb, Communication Studies
Jeremy Murray, History
Anna Ni, Public Administration
Alexandru Roman, Public Administration
Lisa Sanchez, Mathematics
Xinying Yin, Teacher Education & Foundations
 

Open Topic

T.C. Corrigan, Communication Studies
Chloe de los Reyes, English
John Dorocak, Accounting & Finance
Davida Fischman, Mathematics
Christina Hassija, Psychology
Su Liang, Mathematics
David Marshall, English
Shawn McMurran, Mathematics
Jose Munoz, Sociology
Jeremy Murray, History
Mandy Rymal, Kinesiology
Renwu “John” Zhang, Chemistry & Biochemistry
 

Learning Communities

2015 Summer CNS WIDER Group

Sara Callori, Physics
Kim Cousins, Chemistry & Biochemistry
Paul Dixon, Physics
Chris Gentry, Kinesiology
Carol Hood, Physics
Karen Kolehmainen, Physics
Su Liang, Mathematics
Jeremy Mallari, Chemistry & Biochemistry
Tony Metcalf, Biology
Regina Moore-Ude, Health Science & Human Ecology
Laura Newcomb, Biology
Darlene Newton, Health Science & Human Ecology
Tomasz Owerkowicz, Biology
Dave Polcyn, Biology
David Rhoads, Biology
Amanda Rymal, Kinesiology
Tim Usher, Physics
Laura Woodney, Physics
Renwu “John” Zhang, Chemistry & Biochemistry
 

2016 New Faculty

Jeremy Aikin, Mathematics 
Thomas Corrigan, Communication Studies
Bibiana Diaz, World Languages & Literatures
Jeremy Dodsworth, Biology
Guillermo Escalante, Kinesiology
Cindy Fike, Nursing
Maria Garcia Puente, World Languages & Literatures
Chris Gentry, Kinesiology
Ann Johnson, Management
Cory Johnson, Mathematics
Alexandru Roman, Public Administration
Amanda Rymal, Kinesiology
Gina Schlesselman-Tarango, Library
 

Teaching Skills Study Awards

Fall 2015

Nancy Acevedo-Gil, Educational Leadership & Technology
Ece Algan, Communication Studies
Ruth Burke, World Languages & Literatures, Burke: Final Report
Chloe De Los Reyes, English
Hyun-Kyoung Oh, Kinesiology
Maria Garcia Puente, World Languages & Literatures
Beth Steffel, Art
 

Winter 2016

Susan Addington, Mathematics
Carol Hood, Physics
Rajrani Kalra, Geography & Environmental Studies
Min-Lin, Lo, Mathematics
Cherstin Lyon, History, Lyon: Final Report
Alexandru Roman, Public Administration
Amy Leh, Educational Leadership
 

Spring 2016

Mary Boland, English
Thomas Corrigan, Communication Studies
Ann Johnson, Public Administration, Johnson: Final Report
Charles Stanton, Mathematics, Stanton: Final Report